Projekt edukacyjny „Owoce i warzywa” w klasie II A

Celem projektu było rozbudzenie aktywności poznawczej uczniów poprzez: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, artystycznych i matematycznych związanych z obserwacją, badaniem owoców i warzyw, zdobyciem wiedzy o ich wartościach odżywczych, ich budowie. Doskonalenie umiejętności współpracy, organizowania i planowania własnej pracy.

Kiedy uczniowie poznali i zaakceptowali temat, przystąpiliśmy do spisania pytań, na które dzieci chciałyby uzyskać odpowiedź. Pytania zamieściliśmy w widocznym miejscu na klasowej gazetce ściennej. Analizowaliśmy je i próbowaliśmy znaleźć na nie odpowiedź.  Następnie ustaliliśmy, co będzie potrzebne nam do pracy i jakie czynności wykonamy.

Wśród wieli różnorodnych działań bardzo ciekawymi okazały się poznanie budowy rośliny na podstawie warzyw oraz części nadziemnej i podziemnej, a także jadalnej w warzywach. Poznaliśmy tez budowę owocu.

Dowiedzieliśmy się również jakie są wartości odżywcze warzyw i owoców. Na prezentację naszych wiadomości zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola nr 13 w Koszalinie, z którymi wspólnie wykonaliśmy sałatkę owocową. Naszym kulinarnym wytworem poczęstowaliśmy również dzieci z pierwszej klasy zachęcając ich do spożywania tych naturalnych witamin.

Sałatka owocowa pyszna jest i zdrowa!

W ramach projektu edukacyjnego klasa II A zaprosiła dzieci z Przedszkola nr 13 w Koszalinie na wspólne wykonanie zdrowej sałatki owocowej. Przed jej wykonaniem zaprezentowaliśmy młodszym kolegom nasze wiadomości na temat warzyw i owoców, oraz staraliśmy się ich przekonać o wartościach odżywczych tych produktów. Po sprawdzeniu wiedzy maluszków przystąpiliśmy do wspólnego wykonania sałatki. Była bardzo pyszna. Na poczęstunek przyszły do nas również dzieci z klasy pierwszej.

Brunatnienie enzymatyczne – co to jest?

Na te pytanie starali się odpowiedzieć uczniowie z klasy II A. Żeby zrozumieć i zapamiętać to zjawisko potrzebne nam były owoce, sok z cytryny i pipety. Każdy solidnie przygotował się do eksperymentu.

Dowiedzieliśmy się, ze jest to zjawisko ciemnienia owoców i warzyw. Powstaje wówczas, gdy  przekrojony owoc lub warzywo ma kontakt z tlenem co przyspiesza reakcję ciemnienia. By ograniczyć ten proces można owoce zanurzyć w kwaśnej wodzie. Dzieci polewały plastry jabłka sokiem z cytryny i obserwowały efekty tego doświadczenia.

Monika Szałajko kl. II A

SZKOŁA TO NIE TYLKO LEKCJE

Zdrowe odżywianie

Realizując program szkoły promującej zdrowie już od pierwszych dni dzieci z klasy I A uczą się zasad zdrowego dożywiania i kulturalnego spożywania posiłków. Dzieci zapoznały się z piramidą żywienia, a także wykonali zdrową warzywną sałatkę. Na degustację zaprosili panią Dyrektor oraz panią pielęgniarkę, która omówiła z nimi zasady zdrowego odżywiania.

Nasze bezpieczeństwo

Dziesiątego października 2017r. na spotkanie do klasy I A przybył strażak, który  przybliżył dzieciom pracę w Straży Pożarnej. Rozmawiał z nimi również na temat bezpieczeństwa. Uczniowie utrwalili numery telefonów alarmowych, a także dowiedzieli się, jak należy zachować się podczas krwotoku z nosa, zasłabnięcia, skaleczenia, czy pożaru. Była to cenne lekcja, dzięki której dzieci dowiedziały się, jak postępować w czasie zagrożenia zdrowia lub życia własnego i innych.

Odkurzacz

Na jednej z lekcji pierwszaczki z I A poznawały ogólne zasady działania odkurzacza, oraz uczyły się, jak należy bezpiecznie się nim posługiwać. Dzieci samodzielnie uruchamiały odkurzacz i z wielką ochotą próbowały odkurzać. Niektóre z nich robiły to pierwszy raz.

Ekologiczny styl życia

25 października 2017r. dzieci z klasy I A wyruszyły na spotkanie edukacyjne do Transgranicznego Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie. Uczniowie rozmawiali na temat ekologicznego stylu życia. Zdobyli i utrwalili wiadomości na temat segregacji i recyklingu odpadów, oszczędzania energii i wody, a także na temat zdrowego odżywiania. Dzieci wzięły również udział w warsztatach recyklingowych, gdzie z różnych odpadów wykonały wspaniałe Ekoludki.

Monika Szałajko

Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

4.09.2017 r. - godzina 8.00 klasy II – III Gimnazjum

klasy IV – VII SP

- godzina 9.00 klasy I – III SP

Uwaga!
Wszystkie uroczystości związane z inauguracją roku szkolnego 2017/2018 rozpoczynają się w sali gimnastycznej

II a – 302      III a – 305
II b – 304      III b – 2

IV – VII SP
IV a – 303      V a – 111a
       VI a – 206         VII a – 211
IV b – 208      V b – 207
        VI b – 301        VII b – 306
IV c – 309
 V c – 204                                    VII c – 307

I – III SP
I a – 1
11       II a – 109        III a – 210
I b – 10
7       II b – 110        III b – 209
I c – 1
08                               III c – 206
                                             III d – 207

III e – 204

Uwaga!
Rodzice uczniów klas I SP spotykają się z wychowawcami klas w salach lekcyjnych o godzinie 8:45.