JAK POMÓC WYBRAĆ SZKOŁĘ

Drodzy Rodzice, czy zastanawialiście się kto ma największy wpływ na edukacyjne i zawodowe wybory waszych dzieci?

Dla młodego człowieka wybór zawodu z jednej strony jest skutkiem decyzji o nauce i kształceniu w celu osiągnięcia określonych kwalifikacji, z drugiej strony jest decyzją o osiągnięciu określonej pozycji społecznej. Dlatego wybór szkoły to taka ważna decyzja. Z badań wynika, że największy wpływ na decyzje uczniów dotyczące wyboru szkoły czy zawodu mają rodzice i tradycje rodzinne, poza tym ważną rolę odgrywa grupa rówieśnicza, nauczyciele, Internet, oraz sieć szkół dostępna w danym regionie.

W jaki sposób rodzice mogą być pomocni w tym ważnym wyborze?

Rodzice przede wszystkim mogą:

 Obserwować jakie czynności chętnie wykonuje syn lub córka, co ich pasjonuje, ciekawi, są to informacje o zainteresowaniach, które są bardzo istotne

przy wyborze zawodu
 W jakich zajęciach pozalekcyjnych wasze dziecko najlepiej się czuje i sprawdza
 Rozmawiać na temat interesujących dziecko przedmiotów szkolnych
 Motywować do szukania odpowiedzi na pytanie „Co chcę robić w życiu?”
 Dzielić się wiedzą i własnym doświadczeniem zawodowym
 Wspólnie szukać informacji o zawodach, szkołach, możliwościach kształcenia

Pomagając dziecku w wyborze, warto pamiętać o:

 Zainteresowaniach dziecka
 Zdolnościach
 Umiejętnościach
 Wartościach, którymi się kieruje dziecko i rodzina
 Cechach charakteru
 Temperamencie
 Możliwościach intelektualnych
 Oraz stanie zdrowia

Źródła informacji o szkołach ponadgimnazjalnych: www.men.gov.pl, www.koweziu.edu.pl, www.ore.edu.pl, poza tym strony www szkół ponadgimnazjalnych dostępnych w mieście i okolicy, oraz mobilne Centrum Informacji Zawodowej przy OHP na ulicy Morskiej.