DEKALOG

Drogi Rodzicu!!!

Na pewno chciałbyś, aby Twoje dziecko rozumiało Ciebie.
Stosuj się do poniższych zasad!!!

1.
   Nie upokarzaj dziecka, bo ono tak jak Ty, ma silne poczucie własnej wartości i godności.
2.
   Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.
3.
   Pozwalaj dziecku, dokonywać wyboru najczęściej jak możesz.
4.
   Jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu, dziecko i tak wie kiedy robisz błędy.
5.
   Nigdy nie mów źle o dziecku, szczególnie w obecności innych osób.
6.
   Nie mów: "zrobisz to, bo ja tak chcę". Jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij.
7.
   Jeżeli wydajesz polecenia dziecku, staraj się nie stać nad nim i nie mówić z góry.
8.
   Nie musisz być za wszelką cenę konsekwentny, ani w zgodzie z innymi dorosłymi przeciwko dziecku, jeżeli wiesz, że on nie miał racji.
9.
   Gdy nie wiesz jak postąpić, pomyśl, jak Ty byś się zachował będąc dzieckiem.
10.
 Staraj się być czasami adwokatem dziecka.

Uwierz, naprawdę warto!